Přejděme k tématu, který navozuje titulek tohoto článku. Pověry a mýty ve věcech okolo rekuperačních systémů a systémů řízeného větrání vznikají obvykle z nespokojenosti některých klientů či uživatelů. Většinou při podrobnějším prozkoumání zjistíme, že stížnosti vycházejí z realizací, kdy byla rekuperace instalována nesprávně nebo nevhodně. Klient sice zpočátku ušetřil, ale nikoliv na správném místě. Z celkovém pohledu, kdy hodnotíme výhodnost investice za celou dobu jejího života, tak více může ve výsledku znamenat méně.

Výsledkem bývá tápání, nižší informovanost a negativní postoj k tomuto technologickému zařízení. Stejně tak i vznik předsudků a mýtů o rekuperacích.

Mýtus č. 1: Při instalovaném systému rekuperace nemohu větrat jak chci a nemohu otevřít okno

Používání vzduchotechniky pro řízené větrání nikoho neomezuje v jeho zvyklostech otevírat okna. Otevřením oken, zejména v zimních měsících, unikne sice teplo, které toto zařízení zpětně využívá, ale to je tak všechno. Přirozeným větráním jednotka nijak netrpí.

Mýtus č. 2: Rekuperace špatně větrá pachy

Větrání u správně nadimenzovaného systému probíhá s dostatečnou intenzitou, díky tomu jsou i různé pachy vznikající v různých částech domácnosti (kuchyně, toaleta, domácí posilovna,…) přirozeně a postupně odváděny z místnosti pryč. Pravdo ujistě zůstává, že rekuperační jednotka v kuchyni plnohodnotně nenahradí digestoř.

Mýtus č. 3: Rekuperace přináší vysoké roční náklady

Ano, je pravdou, že údržba a provoz systému něco stojí. Ovšem vysoké roční náklady na výměnu filtrů a servis VZT systémů je opravdu přehnané tvrzení. Ostatně i ve vysavačích musíme měnit filtry a sáčky. Samotný provoz rekuperace je v závislosti dle konkrétního tarifu elektrické energie dané nemovitosti, se obecně udává něco okolo 2.000,- Kč ročně.

Mýtus č. 4: Čistý vzduch je mýtus, naopak dýcháme špínu a plísně

Pokud použijete k realizaci rozvodů vzduchu námi doporučené hygienicky nezávadné potrubí, budete pravidelně měnit a čistit filtry, máte nejlepší předpoklad dýchat opravdu čerstvý vzduch. Ostatně málo kdo si uvědomuje, že bydlíme vedle rušných cest. Otevřeným oknem se nám domů dostanou různé nežádoucí nečistoty od pylu, přes prach po jiné škodlivé látky. Filtrace vzduchu v rekuperační jednotce dokáže úplně nebo alespoň částečně různé nežádoucí vlivy venkovního prostředí eliminovat.

Náš tip: Zajímá Vás skutečně, jaké je bydlení s rekuperační jednotkou? Jaký typ rekuperační jednotky by nejlépe vyhovoval Vaší domácnosti a jaká by byla jeho přibližná cena včetně dopravy a montáže?

Neváhejte nás kontaktovat! Náš zkušený realizační tým je Vám plně k dispozici.